Můj příběh

Jsem Jana, holka z předšumavského městečka, maminka dvou dětí a milovnice ladění interiérů.

Mým přáním je, aby stylový domov měl každý, kdo po něm touží.

Ukazuji tak lidem, že vkusně se dá bydlet za jakýchkoli okolností.

Dnes…

Miluji kouzlo atmosféry vlastního domova. Dovoluji si žít v hezkém interiéru, kde je m i d obře a užívám si, že pocit estetičnosti ba i reprezentativnosti mohu doma vytvořit i bez předchozího vyloupení banky, či útraty úspor na důchod! 😉

V minulosti jsem však měla opačné pocity…

Jako malá jsem s rodinou vyrůstala ve starém domě. Dům byl malý, kamenný, spíše temný a rodiče stálo mnoho úsilí, aby z výplat dali dům v rámci možností dohromady… ten proces, jako v mnoha dalších rodinách vlastně trvá dodnes…

V dobách mládí našich rodičů většině domácností nebyla inspirace různého druhu tak lehce dostupná, jako je tomu díky internetu dnes.

Navíc rodiny, řešící, zda si mohou dovolit pořídit dítěti nové bačkůrky nebo řešící, že tento měsíc namísto 3 balíků obkladaček koupí raději jen jeden, úplně nezajímalo, jestli jim doma ladí konferenční stolek k pohovce nebo zda mají povlečení v barvách ladících s obrázkem na stěně.

Vůbec se tedy ani u nás tedy neřešilo, jestli je interiér nějakým způsobem vyladěný. Spíše se zejména maminky, tetičky i babičky radovaly z povedených jednotlivých kousků dekorací - váziček, sošek, skleniček – mnoho skleniček 😉 v prosklených sekretářích, různých všudypřítomných deček, ubrusů, koberečků, apod. a byly spokojené, že mají doma čisto a útulno.

Zatímco ve světě byly v kurzu již vzdušnější interiéry bez přemíry barevné pestrosti, dekorací, textilu, atd… u nás jelo vše ve starých kolejích. V mnoha domácnost je tomu tak stále… a je tak to v pořádku a přirozené.

Škola života...

A jelikož zákonitosti přírody fungují spolehlivě, stalo se, že jsem návyky ohledně přístupu ke svému bydlení měla zakořeněné úplně stejně, jako moji blízcí.

Když jsem se časem např. při návštěvě nebo jiné příležitosti ocitla v interiéru, kde to bylo jinak, byla jsem si JISTA, že za tím určitě stojí nějaké dobře placené zaměstnání, nebo že obyvatelé tohoto příbytku jsou jistě podnikatelé či umělci a proto to u nich doma vypadá takto – moderně, krásně, svěže...

Jako nechtěný bonus jsem si z takové návštěvy odnášela jakýsi závan pocitu méněcennosti… Pocitu, že takové bydlení je určené jen pro ,,lepší´´ společnost… že já nic takového okolo sebe NIKDY mít nemůžu…

Díky tomuto vlastnímu ,,názoru´´ jsem nad celou věcí ani nikterak sáhodlouze nepřemýšlela. Podvědomí to bralo automaticky, že tomu tak je a bude… šmitec!

Život nám však s postupem času přináší různé zkoušky, z nichž mnohdy vzejdou různá ponaučení se a nové vhledy…

V mém případě tomu byl malý hodně starý dům, který jsme si s manželem před 14 lety pořídili… jako bezdětní s vidinou, že nám do začátku stačí. A když tam časem nebudeme spokojení, domek prostě prodáme.

Ale...

Situace na trhu se po pár měsících v domku otočila natolik, že do roka byl dům za cenu, která pro nás byla kupní, absolutně neprodejný.

Měli jsme ale hypotéční úvěr… co teď!?

Dům se ukázal, jako největší dosavadní škola života – moje i manželova!
Vlhko, všudypřítomná plíseň a žádné slunce v oknech. Dvě malé místnosti s kuchyňkou a špatně přístupná mini zahrádka ve stínu křovisek a přerostlých stromů ze sousedství… k tomu vysoký dluh, který měl vidinu konce za 30let!?!?

Nemovitost byla prezentována jako dům ,,k nastěhování´´.

Bylo tedy více než potěšující zjistit hned po koupi, že otopná soustava namísto nemrznoucí směsi obsahuje suchoprázdno a po měsíci bydlení vypátrat, že příčinou daného suchoprázdna je urezlé potrubí přímo v podlaze. Voda z celé soustavy namísto zahřívání svých spolubydlících pečlivě zavlažovala beton v obývacím pokoji.

Navíc byl březen a venku stále vládla zima! 🙂

Takto tedy začal úvod do naší školy statečnosti, kterou proplouváme dodnes… 🙂

Pokusy o smír s vlastní domácností...

Postupné dílčí rekonstrukce, nespočet pokusů o změnu dispozice celého bytu a přesunů nábytku, odkud jej vždy po nějakém čase vyhnala plíseň, mě stále motivovaly vymýšlet další a další alternativy. Hledala jsem typy, rady, jak z místnosti ála krabička od sirek vytvořit pěkný a spokojený pokoj. 🙂

Po narození syna a dcerky tím spíše.

I když mi z celé situace bylo často skutečně úzko, zjistila jsem, že mě i při všech těch zklamání z věčného nedostatku financí a především plísně, která soustavně nekompromisně požírala každou stěnu a vše, co stálo poblíž, vymýšlení nápadů moc baví a hotová proměna doslova naplňuje.

Řádila jsem mnohdy celé dny a z výsledku jsem byla nadšená! Najednou jsem měla vždycky pocit, že bydlím jinde. 🙂

Přišel rok 2019...

Trh s nemovitostmi se během toho času udal zase jiným směrem a nám se naskytla příležitost! Příležitost splnit si sen!
…sen o prostornějším bydlení se slunnou zahradou!

A tak jsme se najednou ocitli znovu ve stařičkém domě… znovu před rekonstrukcí a kolotoč zábavy v podobě hledání a vytváření nápadů do příbytku pokračoval dál... a zatím ještě zdaleka nezastavil a upřímně pochybuji, že v mém případě někdy vůbec zastaví. 🙂

Uvědomění si…

Díky všem těmto zkušenostem jsem pochopila, že mít krásné, vkusné, a třeba i moderní svěží bydlení není jen o velkých penězích.
Samozřejmě… jsou hodně důležitým faktorem, mnohdy faktorem číslo 1.

Žijeme v zemi, kde obecně nejsou mzdy na takové úrovni, abychom si běžně mohli zařídit bydlení z designových a luxusních materiálů či doplňků.
To ale neznamená, že musíme bydlet unile nebo že náš domov musí za každou cenu hrát hru ve stylu ,,každý pes, jiná ves´´…

Je to nejvíce o tom, jak MOC po pěkném bydlení toužíme. Také jaký máme výchozí bod, ale především co jsme pro to schopni a ochotni udělat. Co jsme schopni a ochotni pořídit, zařídit, změnit, omezit, případně i vyhodit. 🙂

 
Rozhodla jsem se nenechávat si svou vášeň jen pro sebe…

…a ,,jít s kůží na trh´´! 🙂

Podobné pocity na cestě za svým bydlením pravděpodobně řeší nejedna majitelka/ nebo majitel domácnosti.

A i kdyby to mělo pomoci třeba jen jedné prima osobě, která má už méně prima pocit ze svého domova, sepsala jsem své postřehy a rady a zkušenosti do přehledného eBooku, kde se dozvíte více o tom, jak lze dodat prostředí, v němž žijeme šmrnc a nový dech!

A to třeba i tehdy, když je zrovna hlouběji do kapsy anebo se zkrátka
nechce příliš utrácet. 🙂